ISO 9001
Šta je ISO 9001?
ISO 9001 standard je međunarodni standard koji se bavi kvalitetom poslovanja. On definiše sistem upravljanja kvalitetom u kompaniji, popularno QMS sistem. Tačnije definiše zahteve koje kompanija mora da primeni, implementira u praksi, u svom svakodnevnom radu kako bi uskladila svoje poslovanje sa tim međunarodno priznatim normama. Na vrhu svega se nalazi misija i vizija preduzeća i naravno strateški ciljevi čije praćenje i realizacija se postiže uvođenjem ovog standarda kvaliteta.
Ovaj standard je primenljiv u svim kompanijama bez obzira na veličinu pa tako može podjednako uspešno da se koristi u velikim organizacijama, kao i u MSP segmentu.
Što se tiče ISO 9001 u Srbiji i regionu, on je kompletno implementiran u segmentu velikih preduzeća, delimično kod srednjih, a u novije vreme je sve popularniji kod malih preduzeća. U želji da se usklade sa ovim svetskim normama poslovanja, mala preduzeća kreću u ekspanziju, pripremaju se za uvođenje ovog standarda, kontrolne audite i na kraju certifikaciju za ISO 9001.
Ne treba zaboraviti još jedan bitan razlog koji je pokretač velike zainteresovanosti za uvođenje standarda, a to je konkurentnost i mogućnost učestvovanja na tenderima javnih preduzeća.
ISO 9001 važi za bilo koju organizaciju, nezavisno od veličine ili grane industrije kojoj organizacija pripada. Kolika je važnost ISO standarda govori podatak da se oni primenjuju u:
država
organizacija
Ove organizacije su na vreme sagledale da su im ISO standardi pomogli da organizuju procese, povećaju njihovu efikasnost i obezbede kontinualno unapređenje.
Zašto ISO? Koji su benefiti ISO 9001 standarda?
ISO standard 9001 obezbeđuje organizaciji da njeni kupci konstantno dobijaju visoko kvalitetne proizvode i usluge, koje sa druge strane obezbeđuju mnogobrojne benefite organizaciji:
+ Zadovoljnog kupca
+ Zadovoljan menadžment
+ Zadovoljne zaposlene
S obzirom da ISO 9001 specificira zahteve za uspostavljanje efiektivnog sistema upravljanja kvalitetom, izdvojile su se tri glavne prednosti koje su uočile organizacije koje primenjuju ovaj standarda, a to su:
- Uspostavljanje organizovanog sistema upravljanja kvalitetom
- Kreiranje zadovoljnog kupca, menadžmenta i zaposlenih
- Kontinualno unapređenje
Neki opšte zaključak se svodi da:
ISO standardi menjaju kulturu zaposlenih.
Zaposleni postaju svesni značaja kvaliteta za njihov rad, za zadovoljne kupce, razvoj i egzistenciju kompanije.
Ta svesnost po pitanju kvaliteta ne bledi tek tako i ne prestaje sa odlaskom konsultanata. Čak i oni koji se najviše opiru promenama, nauče da poštuju i cene praktičnu vrednost dobrog sistema upravljanja kvalitetom. Naravno, sa aspekta menadžmenta, glavna prednost koju pružaju ISO standardi su finansijski benefiti u vidu smanjenja troškova koje u slučaju velikih kompanija može dostići milionske iznose. Zato ne gubite vreme i krenite što pre u prelazak na novu verziju standarda jer je kvalitet osnova svakog poboljšanja. Ovaj standard se upravo time bavi i pomaže organizaciji da unapredi procese i kvalitet rada.ISO 9001:2015
- obezbeđenje zadovoljenja kupaca
- zadovoljenje zahteva kupaca
- ocenivanje sposobnosti organizacije da udovolji zahtevima kupaca putem intemih ili ekstemih kontrola
ISO 9001 je osnova sistema kvaliteta. To znači da ostali ISO standardi ne mogu biti uvedeni dok ne bude postavljen temelj, odnosno uveden 9001. Tek sa postavljanjem temelja može da se krene sa nadogradnjom u vidu drugih standarda; 14001, 18001 i slično. ISO 9001 se sastoji iz četiri glavna poslovna procesa: Odgovornost menadžmenta Menadžment (upravljanje) resursima Realizacija proizvoda i usluga Merenje, analiza i unapređenje procesa
Sertifikacija za ISO 9001
Sertifikat ISO 9001:2015 je na prvom mestu dokaz kvaliteta poslovanja i propusnica za ulazak na svetsko tržište koje diktira i zadaje određene standarde. Od početka implementacije standarda ISO 9001 pa do same sertifikacije koja se ogleda u kontroli i dodeli međunarodno priznatog sertifikata potrebno je da prođe određeni vremenski period u kome organizacija vrši sve neophodne promene u cilju ispunjenja svih zadatih zahteva sistema menadžmenta kvaliteta. Sertifikaciju vrše nezavisna sertifikaciona tela.
Na tržištu postoje mnogi sistemi za upravljanje čiji rezultati uvođenja zavise, u pravom smislu te reči, od „dobre volje” onih koji ga koriste, nadgledaju, koordiniraju i kontrolišu. ISO 9001 se u mnogome razlikuje od pomenutih sistema po tome što zahteva i nameće osnovni oblik organizacije koji u nastavku istovremeno, i prati, i kontroliše. Ovaj sistem upravljanja ima sposobnost samokontrole koja ga čini sprovodijivim i efikasnim u praksi.
Prednosti ISO 9001 su u tome što na vreme upozorava o dobrom ili lošem poslovanju u preduzeću i iz tih razloga se ne treba zadovoijiti organizacijom ukoliko ona ne poseduje uveden Sistem menadžmenta kvaliteta.
ISO 9001:2015 je sistem upravljanja procesima preduzeća koji utiču direktno ili indirektno na kvalitet pružanja usluga, odnosno izrade proizvoda. A koji su procesi u pitanju uglavnom zavisi od delatnosti preduzeća.
Procesi koji se najčešče susreću prilikom implementacije ISO 9001 su:
- organizacija
- razvoj proizvoda
- nabavka materijala
- zaposleni (ljudski resursi)
- proizvodnja
- marketing i prodaja
- kontrola proizvoda i materijala
- distribucija proizvoda
- skladištenje
- usluga/podrška posle prodaje
- sledijivost proizvoda, načini upravljanja, FIFO
- proizvodni procesi
- obuka osoblja zaposlenog u skladištu
- interna kontrola skladišta i dr.
Šta pokriva ISO 9001:2015?
ISO 9001 metodologija se zasniva na čuvenom Demingovom PDCA (Plan-Do-Check-Act) ciklusu koji se sastoji iz četiri segmenta:
- Plan – Planiraj
- Do – Uradi
- Check – Proveri
- Act – Reaguj
ISO audit
Jasno je da se radi o procesno orijentisanom pristupu koji omogućava da se dokumentuje i upravlja sistemom kvaliteta jer za sve imamo potrebne korake planiranja i naravno realizaciju tih planova. Nakon toga ide provera da li sve napreduje po planu. Ako ne, munjevito reagujemo primenom korektivnih akcija koje rešavaju tekući problem i, što je još bitnije, preventivno deluju sprečavajući ponavljanje istih problema u budućnosti.
To je poznato kao ISO 9001 audit gde posmatramo proces, tražimo prilike za poboljšanje i na osnovu njih preduzimamo korektivne akcije.
Jasna podela uloga i odgovornosti
Takođe, postoji jasna podela uloga i odgovornosti za sve segmente procedure potrebne da se dostigne efikasan sistem upravljanja kvalitetom u organizaciji. Specifični delovi standarda sadrže informacije o sledećim temama:
- Zahtevi za uspostavljanje sistema upravljanja kvalitetom, uključujući dokumentovane informacije, planiranje i određivanja međusobne interakcije samih procesa
- Naročito značajna izmena je obaveza da se imenuje odgovorna osoba za proces. U sadašnjoj verziji standarda ISO 9001 ta obaveza ne postoji. Samim tim proveravači preko treće strane nisu imali prava da to traže prilikom provera. U organizacijama koje nisu imale imenovane tzv. “vlasnike procesa” – ma kako se oni zvali, po pravilu, uočavani su nedostaci u menadžmentu procesima.
- Nema više predstavnika rukovodstva za kvalitet. Postoji zahtev da se dodeli odgovornost i ovlašćenje za obezbeđenje da sistem menadžmenta kvalitetom bude usaglašen sa zahtevima standarda, bez navođenja naziva funkcije te osobe, kao što je do sada bio slučaj. Iz predloga teksta, može se zaključiti da se to ovlašćenje može preneti na jednu ili vise osoba
- Upravljanje resursima, uključujući ljudske resurse i radno okruženje same organizacije
- Realizacija proizvoda od faze dizajna proizvoda do faze isporuke
- Merenja, analize i poboljšanje QMS-a ili sistema menadžmenta kvalitetom (QMS – Quality Management System) kroz primenu aktivnosti kao što su interne kontrolne provere, korektivne i preventivne akcije. Ukratko, organizacija je u obavezi da utvrdi kriterijume, metode merenja i indikatore performansi za procese kako bi lakše merila, pratila i poboljšavala iste. A sve sa ciljem dostizanja strateških godišnjih ciljeva organizacije.
- Identifikovanje zainteresovanih strana. Standard ISO 9001:2008 je prvenstveno bio usmeren na razumevanje zahteva i očekivanja samih korisnika. Organizacije čiji je sistem menadžmenta na višem nivou zrelosti, uzimao je u obzir i očekivanja drugih stakeholdera. Zbog toga se smatra da je uzimanje u obzir svih zainteresovanih strana, značajna izmena u zahtevima koje će organizacije morati da ispune. Kako bi ovaj zadatak uradile kompleksno, od organizacija se zahteva da u prvom koraku identifikuju svoje zainteresovane strane i da utvrde koji su njihovi zahtevi, kao i da održavaju ažurnim ove informacije. Kao minimum, organizacija mora da obuhvati: direktne korisnike, kranje korisnike, isporučioce, distributere, maloprodaju, organizacije uključene u lanac snabdevanja i regulatorna tela.
- Ocenjivanje rizika postaje zahtev standarda za sisteme menadžmenta. Cilj procene rizika je da sistem menadžmenta kvalitetom postiže željene ciljeve, da su proizvodi i usluge usaglašeni, da se spreče neželjeni uticaji i da se ostvari poboljšavanje sistema, proizvoda i procesa.
Promene koje su nastale nakon sedam godina rada na reviziji ISO 9001:2008 standarda i koje su ubačene u verziju 2015 su imale za cilj da prilagode ISO 9001 standard, odnosno da ga adaptiraju na nove uslove poslovanja. Drastično je promenjen način rada u godinama koje su usledile nakon prethodne verzije. Uslovi u kojima organizacije rade su vrlo promenjivi te standard mora da isprati taj faktor promenljivosti. Neke ključne promene koje donosi nova verzija mogu se svesti na:
- uvođenje nove terminologije,
- restruktuiranje i drugačiji prikaz nekih informacija,
- poboljšanje primenljivosti usluga i
- povećane zahteve liderstva koji se zahtevaju od menadžmenta kompanije.
Implementacija standarda ISO 9001 (sistema upravljanja kvalitetom) ne može biti uspešna bez zalaganja najvišeg menadžmenta. Top menadžment organizacije treba da veruje u sistem i tek tada će osigurati da i timovi unutar organizacije jasno razumeju važnost i korist sistema upravljanja kvalitetom.
Standard ISO 9001 u svetu
Od kada je prvi put objavljen 1987. godine, standard ISO 9001 je dodeljen više od milion puta u 195 zemalja širom sveta. Uprkos izazovima sa kojima se svet suočio 2020. godine u vezi sa globalnom pandemijom, ISO istraživanje je pokazalo ukupno povećanje od 2019. od 18% od ukupnog broja važećih sertifikata za 12 standarda sistema upravljanja uključenih u istraživanje.
Istraživanja pokazuju povećanje broja ISO sertifikata širom sveta od 2018. do 2020. godine, za svaki pojedinačni standard ISO 9001, ISO 14001 i ISO 45001.
Stopa povećanja za ISO 9001 je 4% u poređenju sa prethodnim godinama.
Broj sertifikata ISO 9001 izdatih u svetu:
- 2018. godina – 878.664
- 2019. godina – 883.521
- 2020. godina – 916.842
Zemlje sa najvećim brojem ISO 9001 sertifikata u 2020. su sledeće:
- Kina – 324.621
- Italija – 91.493
- Nemačka – 49.349
- Japan – 32.287
- Indija – 32.236
- Španija – 29.814
- Velika Britanija – 25.995
- Francuska – 21.880
- SAD – 20.919
- Brazil – 17.503
Izdati ISO 9001 sertifikati po industrijskom sektoru, 2020. godina
- Osnovni metal i proizvodi od metala – 106.189
- Trgovina na veliko i malo, popravke motornih vozila, motocikala i predmeta za ličnu upotrebu i domaćinstvo – 90.117
- Električna i optička oprema – 82.061
- Izgradnja – 71.097
- Mašine i oprema – 62.539
- Ostale usluge – 52.008
- Inženjerske usluge – 46.036
- Proizvodi od gume i plastike – 43.936
- Informacione tehnologije – 39.895
- Hemikalije, hemijski proizvodi i vlakna – 28.453
- Transport, skladištenje i veze – 24.408
- Prehrambeni proizvodi, pića i duvan – 21.935
- Zdravstveni i socijalni rad – 12.399
- Obrazovanje – 12.309
- Beton, cement, kreč, malter itd. – 11.854
- Tekstil i tekstilni proizvodi – 11.600
- Prerađivačka industrija neklasifikovana na drugom mestu – 11.466
- Nemetalni mineralni proizvodi – 10.332
- Ostala transportna oprema – 10.198
- Finansijsko posredovanje, nekretnine, iznajmljivanje – 9.167
- Ostale socijalne usluge – 8.603
- Celuloza, papir i proizvodi od papira – 8.415
- Štamparije – 7.835
- Hoteli i restorani – 4.573
- Javna uprava – 4.465
- Proizvodnja drveta i proizvoda od drveta – 4.080
- Vađenje ruda i kamena – 3.478
- Reciklaža – 3.114 Farmacija – 2.999 Snabdevanje električnom energijom – 2.972
- Poljoprivreda, ribarstvo i šumarstvo – 2.589
- Brodogradnja – 1.911
- Vodovod – 1.824
- Koža i proizvodi od kože – 1.729
- Proizvodnja koksa i rafinisanih naftnih derivata -1.393
- Vazduhoplovstvo – 774
- Snabdevanje gasom – 702
- Nuklearno gorivo – 558
- Izdavačka preduzeća – 445
- Nepoznat sektor – 258.146
Kako krenuti sa ISO 9001:2015?
Vrlo je jednostavno. Kontaktirajte nas i za 30 dana će ISO 9001 standard biti vaš!
GLAVNI BENEFITI UVOĐENJA STANDARDA ISO 9001
#1 UČESTVOVANJE NA TENDERIMA
Moći ćeš da učestvuješ na tenderima. I naravno da ih dobiješ. Sve je više javnih nabavki koje imaju za preduslov posedovanje ISO sertifikata. I to ne samo jednog, najčešće se traže tri: ISO 9001, ISO 14001 i ISO 45001. Zašto da lišiš svoju firmu potencijalne zarade i da pustiš da konkurencija dobija tendere? A znaš da si bolji od njih.
#2 BOLJI PROCESI U ORGANIZACIJI
ISO zahteva od vas da nadgledate, merite, analizirate i ocenjujete efikasnost vašeg sistema upravljanja kvalitetom.
Na taj način ćete generisati metriku učinka koja vam omogućava da procenite koliko dobro radite i gde treba da se poboljšate. Ovo su moćni alati za sticanje uvida u vaše poslovanje i donošenje boljih odluka.