ISO standardi
- Imaš nedovoljno i neadekvatno uređen sistem u firmi?
- Iz dana u dan stalno pokušavaš samostalno da ga popraviš?
- Radnici su nezainteresovani i nezadovoljni, a ne znaš zašto?
- Vidiš da postoje propusti, kašnjenja, nedostatak komunikacije
- Konkurencija je uvek na korak ispred tebe
Šta oni imaju, a ti nemaš?
Osim entuzijazma, razvijenih poslovnih veština i dobrih biznis ideja koje su zajedničke i tvojoj konkurenciji i tebi, tvoji poslovni konkurenti imaju uspostavljen ISO standarde. Ti i dalje ne osećaš da je to za tebe i tvoju firmu. Jednostavno, ne znaš kako ti ISO može pomoći!
Da ne pričamo tek o izgubljenim tenderima jer konkurencija ima ISO standarde, a ti ne. A broj tendera u kojima je osnovni uslov posedovanje ISO standarda raste iz dana u dan. Konstantno raste. Ti stalno gubiš tendere i pritom imaš neuredjen sistem gde se ne zna ko šta radi i kako radi.
Krajnje je vreme da razmisliš u čemu grešiš. Vreme je da prestaneš da se nerviraš i da obezbediš sebi i svojoj firmi ISO standarde i sigurniju budućnost.
Da se razumemo, firma može funkcionisati i bez ISO standarda, ali to neretko može dovesti do niza problema i izazova koji svakodnevno utiču na kvalitet, efikasnost, održivost, usklađenost i konkurentnost. Upravo su to motivi zašto mnoge firme sve ČEŠĆE odlučuju da implementiraju ISO standarde kako bi unapredile svoje poslovanje i postigle konkurentnu prednost na tržištu.
Zašto da dalje čekaš?
Krajnje je vreme da:
- Uvedeš ISO standarde
- Unaprediš procese u firmi i način poslovanja
- Dobijaš tendere u kojima se traže ISO standardi
Jasno je da ti je potrebno da se bolje upoznaš sa ISO standardima da zaključiš da li je to za tebe ili ne. Zato smo ti pripremili detaljan tekst da možeš da vidiš i razumeš ceo postupak uvodjenja standarda. U nastavku slede odgovori na česta pitanja koja su podeljena u dve grupe. Ako spadaš u one koji žele sve da znaju, računajući najsitnije detalje oko ISO standarda preporučujem ti da ideš redom i pogledaš obe grupe pitanja. Ako već imaš predstavu šta su ISO standardi, koje su njihove prednosti i želiš odmah da pređeš na suštinu i da se upoznaš sa načinom implementacije ISO standarda i cenom sertifikacije, preporučujem da pređeš na drugu grupu pitanja.
I GRUPA (ZA ONE KOJE INTERESUJU SVI DETALJI)
II GRUPA (ZA ONE KOJE INTERESUJU NAČIN UVOĐENJA I CENA)
– Na koji se način se vrši uvođenje ISO standarda i koliko traje?
Dakle, krenimo redom.
Zašto je dobro imati ISO standarde?
Implementacija ISO standarda može pomoći organizacijama i kompanijama da unaprede svoje performanse, povećaju produktivnost i poboljšaju svoju konkurentnost na tržištu, kroz poverenje kupaca odnosno korisnika usluga, ali i kroz usaglašenost sa zakonima i propisima.
U 2019. godini evidentiran je ukupno 1.357.241 važeći ISO sertifikat, u poređenju sa 1.307.622 sertifikata u 2018. (porast od 3,79%).
Ceo sistem ISO standarda se bazira na principima koji omogućavaju kompaniji da uspostavi kvalitetan odnos sa kupcima, dobavljačima i zaposlenima i da napravi jedan veliki kvalitativni skok u pružanju usluga, odnosno prodaji proizvoda. Tih osam ključnih principa su:
Organizacija koja je usredsređena na kupca
Organizacije zavise od svojih kupaca i stoga moraju razumeti tekuće i buduće potrebe kupaca, moraju zadovoljiti zahteve kupaca i moraju težiti da prevaziđu potrebe kupaca.
Liderstvo
Menadžment preduzeća ima obavezu da vodi zaposlene sopstvenim primerom, da uspostavi jednistvo kroz zajedničke ciljeve i da definiše smer kojim organizacija treba da se kreće. Menadžment mora izmedu ostalog i da kreira ambijent koji ohrabruje saradnike na rad i postizanje ciljeva organizacije.
Uključenost zaposlenih
Organizacija mora da ohrabri zaposlene da prihvate odgovornost za rešavanje problema i unapređene procesa, kao i da omogući zaposlenima da stalnim sticanjem novih znanja i veština kao i slobodnom razmenom znanja i iskustava unutar timova doprinesu povećanom zadovoljenju pri obavljanju posla a samim tim i rezultatima organizacije.
Procesni pristup
Svi procesi neophodni za ostvarenje željenog rezultata moraju biti definisani, a ulazi i izlazi iz procesa zajedno sa funkcijama organizacije identifikovani i praćeni. Pored toga, organizacija mora da definiše jasne nadležnosti u upravljanju procesima, kao i da omogući korisnicima obuku, materijal i potrebne informacije.
Procesi kao i njihove međusobne veze sa drugim procesima se mogu prikazati dijagramom toka aktivosti. Dijagram toka aktivnosti je sastavni deo procedure koja je dokument sistema menadžmenta kvalitetom (QMS).
Sistemski pristup upravljanju
Definisanje sistema identifikacije ili razvoja procesa i njegovo postavljanje na način da zadati cilj bude dostignut na najefikasniji način. Sistemski pristup podrazumeva i potpuno razumevanje međuzavisnosti procesa u sistemu kao i neprekidno unapređenje sistema kroz merenje i vrednovanje rezultata.
Stalno poboljšanje
Princip ohrabruje uvođenje malih unapredenja u procese i sisteme, kao i neprekidno poređenje učinaka sa postavljenim kriterijumima. Neprekidno poboljšanje bi trebalo da je stalni cilj organizacije.
Donošenje odluka na osnovu činjenica
Ovaj princip se odnosi na prikupljanje onih podataka i informacija koji su relevantni za ispunjenje unapred postavljenih ciljeva, kao i na analizu prikupljenih podataka korišćenjem validnih metoda.
Obostrano korisni odnosi sa dobavljačima
Organizacija treba da identifikuje i izabere ključne dobavljače, sa kojima treba da, kroz jasnu i otvorenu komunikaciju i zajednički rad na razvoju i unapređenju proizvoda i procesa, ostvari dugoročnu saradnju na obostranu korist.
ŠTA JE ISO?
ISO (International Organisation for Standardization) je međunarodna organizacija za standardizaciju, odnosno najveća svetska institucija za razvoj standarda i predstavija mrežu nacionalnih instituta u 158 zemalja, na bazi jedan član – jedna zemlja, sa sedištem u Ženevi (Švajcarska) odakle se ceo sistem koordiniše. Iako je ISO nevladina organizacija, mnogi članovi nacionalnih instituta su ili imenovani od strane izvršnih vlasti u svojim zemljama ili su u isto vreme članovi tih izvršnih vlasti. Samim tim, ISO predstavlja organizaciju u kojoj se konsenzusi postižu na bazi rešenja koja odgovaraju zahtevima kako poslovnih, tako i drugih interesnih grupa kao što su potrošači ili državna uprava.
Šta je ISO standard?
Ako je ISO međunarodna organizacija za standardizaciju, onda je definicija ISO standarda vrlo jednostavna. To nije ništa drugo nego standard kvaliteta koji izdaje ova organizacija.
Šta je ISO sertifikat?
Iso sertifikat je validni dokument koji potvrđuje da je određena organizacija ili kompanija u potpunosti prošla proces sertifikacije prema standardima koje propisuje gore pomenuta međunarodna organizacija za standardizaciju. Znači, ISO sertifikatje dokaz treće strane, ovlašćene sertifikacione kuće, da je vaše poslovanje usklađeno sa ISO standardima. Znači ISO sertifikat je dokaz da posedujete stabilan biznis i da poslujete na osnovu utemeljene dobre prakse vođenja biznisa.
Uvođenje ISO standarda za poslovne korisnike znači da dobavljači mogu da baziraju razvoj svojih proizvoda i usluga na specifikacijama koje imaju široku prihvaćenost u njihovim sektorima, ili drugim rečima poslovni subjekti koji koriste međunarodne standarde mogu da se takmiče sa konkurentima na tržištima širom sveta. Za državne uprave, međunarodni standardi obezbeđuju tehnološku i naučnu bazu koja omogućava kreiranje zdravstvenog, bezbednosnog, ekološkog i pravnog okvira.
Za potrošače, postojanje globalne kompatibilnosti tehnologija koja se postiže primenom međunarodnih standarda na razvoj proizvoda i pružanje usluga donosi mogućnost značajno šire ponude, kao i pozitivne efekte konkurentske borbe izmedu dobavljača. Pored toga, sama činjenica da proizvod ili usluga odgovara međunarodnim standardima pruža garanciju bezbednosti, kvaliteta i pouzdanosti a samim tim neku i vrstu sigurnosti za potrošače.
Implementacija sistema menadžmenta kvaliteta je od strateškog značaja za sve organizacije. Na dizajn i implementaciju sistema menadžmenta kvaliteta uticaće njene raznolike potrebe, ciljevi, proizvodi, procesi koji se koriste, kao i sama veličina i struktura organizacije. ISO standardi (9001 ili bilo koji drugi) se mogu primeniti na sve organizacije bez obzira na njihov tip, veličinu, proizvod/uslugu i ostale specifikacije.
ISO standardi serije 9000
Porodica standarda ISO 9000 prvenstveno je bazirana na upravljanju kvalitetom. U praksi to znači da organizacija treba da ispoštuje određene principe kvaliteta, tj. organizacija je usmerena prema potrošaču. Celokupna organizacija razume potrebe i očekivanja potrošača u vezi sa proizvodima, isporukom, cenom ili pouzdanošću i nastoji da održi trajne veze sa korisnicima proizvoda ili usluga.
Kao što se vidi, principi na kojima se bazira ISO standard serije 9000 su prilično opšteg tipa i odnose se na način na koji su organizovani procesi unutar organizacije. To praktično znači da se u svakom trenutku zna: ko, kako, kada i gde obavlja aktivnosti vezane za optimalno funkcionisanje poslovnog sistema radi obezbeđenja kvaliteta. Pored toga, koristi uvođenja sisterna kvaliteta su i povećanje profita poslovnog sistema, smanjenje troškova poslovanja, povećanje nivoa kvaliteta proizvoda i usluga, uklanjanje barijera za poslovanje na domaćem i svetskom tržištu, mogućnost povećanja cene prodaje na domaćem i svetskom tržištu na osnovu kvaliteta, povećanje cene poslovnog sistema pri promeni vlasništva, smanjenje cene koštanja proizvoda i usluga koja se ostvaruje kroz smanjenje troškova za kvalitet, ostvarivanje zahteva tržišta,povećanje konkurentske sposobnosti poslovnog sistema..
„Podsistemi” u seriji 9000
U seriji standarda ISO 9000 postojali su sledeći „podsistemi”:
ISO 9001
Primenjuja se u poslovnim sistemima gde upravljanje kvalitetom počinje istraživanjem i završava se u fazi upotrebe, odnosno tamo gde se proizvod u sistemu razvija od ideje do faze postupotrebe.
ISO 9002
Odnosi se na poslovne sisteme čije aktivnosti upravljanja kvalitetom započinju u fazi proizvodnje, a završavaju se u fazi upotrebe, odnosno u sistemima koji nemaju projektovanje i razvoj (npr. rade po licenci).
ISO 9003
Projektovanje i atestiranje sistema kvaliteta u poslovnim sistemima čije aktivnosti upravljanja kvalitetom započinju u fazi kontrole, a završavaju se u fazi upotrebe, odnosno u sistemima koji rade završnu ugradnju i kontrolu.
ISO 9004
Primena elemenata standarda u projektovanju i uvođenju sistema kvaliteta u preduzeću, a radi obezbeđenja kvaliteta
ISO 9001 je fleksibilan standard koji se može prilagoditi različitim vrstama organizacija i industrijama, od proizvodnje do uslužnih delatnosti. Sertifikacija ISO 9001 kompanijama uvek pruža konkurentnu prednost na tržištu, poboljšava njenu reputaciju i otvara nove poslovne mogućnosti.
Standardi 9001, 9002 i 9003 su obavezni za dobijanje sertifikata, a standard 9004 sadrži preporuke koje treba implementirati. Još se kaže i da ISO 9004 služi za interno obezbeđenje kvaliteta, a 9001, 9002 i 9003 za eksterno.
2000.godine su svi ovi standardi zamenjeni serijom ISO 9001:2000, tako da od te godine ne postoje standardi 9002, 9003 i 9004. Važno je istaći da su standardi familija ISO 9000 i ISO 14000 stekli i svetsku reputaciju kao generički standardi sistema menadžmenta, što znači da se mogu primeniti na bilo koju organizaciju nevezano od veličine, finalnog proizvoda ili usluge, na bilo koji sektor ili aktivnost kojim se organizacija bavi, kao i na bilo koju organizaciju nevezano od toga da li se radi o poslovnoj organizaciji, javnoj preduzeću ili državnoj ustanovi.
„QMS ili sistem menadžmenta” odnosi se na organizacionu strukturu za upravljanje sopstvenim procesima ili aktivnostima, koji transformišu resurse u proizvode ili usluge koji zadovoljavaju ciljeve organizacije, kao što su zadovoljavanje zahteva potrošača za kvalitetom, usaglašavanje sa propisima ili ispunjavanje ciljeva zaštite životne sredine. Niti jedan niti drugi standard nisu obavezni za implementiranje, ali je sam napor organizacije uložen ka ostvarenju zahteva koji propisuju ovi sistemi kvaliteta jasna garancija svim zainteresovanim stranama da je organizacija svesna svoje pozicije u okruženju i da je spremna da investira u sistematičan i permanentan rad kako bi se ciljevi organizacije ostvarili na zadovoljstvo uprave, potrošača, poslovnih partnera, administrativnih vlasti i drugih zainteresovanih strana, uz očuvanje i unapredenje životne sredine.
Organizacije koje se upuste u uvođenje ovih sistema upravljanja mogu da računaju da će na duži rok moći da isporuče kvalitetne i konkurentne proizvode kako na domaćem tako i na inostranim tržištima, uz sistematsko postizanje i održavanje saglasnosti sa ekološkim zakonima i regulativama u svojoj industriji i vezanim granama industrije. Pored toga, organizacija se postavlja u puno povoljniji položaj u kontaktima sa vladinim institucijama.
Potrošačima se demonstri da je spremna da ponudi proizvod ili uslugu koja je u skladu sa smanjenjem negativnog uticaja na okolinu, umanjuju se cene osiguranja, potrošnja energije i drugih resursa, samim tim dolazi se i do prednosti na tržištu. ISO standard serije 9000 je doživeo reviziju 15. decembra 2000. godine i od tada svi standardi iz serije 9000 dobijaju sufiks „2000”, a isti je ažuriran 2008 s sufiksom “2008”, i još jednom 2015.godine pa je konačna verzija naziva ISO 9001:2015.
Potencijal ISO standarda na tržištu Evrope
Evropska Unija predstavlja potencijalno tržište koje se sastoji od 350-400 miliona ljudi. Prodaja na ovom tržištu je izuzetno konkurentan posao koji podrazumeva povećano oslanjanje na međunarodno prihvaćene procedure i standarde radi sticanja uporišta. U uslovima poslovanja na evropskom tržištu kvalitet igra značajnu ulogu ne samo u obezbeđivanju novih tržišta, već i u zadržavanju postojećih.
Zato ISO standardi ili standardi kvaliteta dolaze do izražaja jer kupci sadašnjice, ne samo da očekuju kvalitetan proizvod, već zahtevaju i dokaz da je kompanija sposobna da proizvede kvalitetne proizvode ili pruži kvalitetnu uslugu. Obezbeđenje ovog dokaza bi trebalo da predstavlja prvorazredni cilj za svaku kompaniju koja drži do svog imidža i ima visoke pretenzije kada su u pitanju nova tržišta. Za sada jedini međunarodno priznat dokaz kvaliteta je ISO certifikat sistema menadžmenta kvaliteta, odnosno ISO 9001:2015 koji izdaje nezavisno međunarodno sertifikaciono telo.
Iako je uticaj standarda kvaliteta na svakodnevne aktivnosti često neprimetan, oni pružaju ogroman doprinos gotovo svim aspektima našeg života. Svi mi unapred podrazumevamo da će proizvod koji kupimo kvalitetom odgovarati našim zahtevima, da če biti kompatibilan sa uređajima koje već posedujemo, da će ispunjavati pretpostavljene kriterijume bezbednosti, pouzdanosti i efikasnosti, kao i da će obezbeđivati svaku od tih pogodnosti po odgovarajućoj ceni.
Najveći deo posla oko uvođenja ISO standarda radimo MI!
Najveći i najizazovniji deo posla oko uvođenja sistema kvaliteta preuzima na sebe konsultantska agencija, ali menadžment preduzeća koje želi ISO standarde mora neprestano da stoji iza ovog projekta i stalno pruža podršku uvođenju sistema. Zadatak menadžmenta je da radi na internoj organizaciji tokom rada konsultantske kuće i da obezbedi potrebne ljude za projekat.
Naše konsultantske aktivnosti se svode na 6 faza:
- Pokretanje postupka – donošenje odluke o uvođenju ISO standarda
- Snimanje stanja u samoj kompaniji
- Projektovanje sistema menadžmenta kvalitetom
- Uvodjenje ISO standarda
- Finalna provera – poslednja kontrolna provera pre sertifikacije nezavisne kuće
- Sertifikacija sistema – dobijanje ISO standarda
Detaljan opis ovih faza je prikazan u nastavku.
#1 POKRETANJE POSTUPKA
U fazi pokretanja postupka, menadžment radi na iniciranju postupka i pripremi za uvođenje QMS sistema, odnosno sprovodi sledeće aktivnosti:
- donošenje odluke o uvođenju ISO standarda
- izbor spoljnih saradnika (konsultantske agencije) za uvođenje ISO standarda
- izbor metodologije
- izbor planova i programa za edukaciju kadrova,
- edukacija kadrova za interne auditore, odnosno proveravača sistema kvaliteta
#2 SNIMANJE STANJA
U fazi snimanja stanja, aktivnosti menadžmenta i konsultanata obuhvataju:
- donošenje odluke o utvrđivanju nivoa spremnosti sistema za uvođenje ISO standarda
- određivanje modela za snimanje stanja QMS-a,
- odredivanje tima za snimanje stanja,
- definisanje planova snimanja,
- snimanje stanja,
- izveštaj o postojećem stanju.
Procena trenutnog, aktuelnog stanja kompanije vrši se da bi se uspešno identifikovale snage, slabosti, prilike i pretnje u vezi s implementacijom sistema, što obično uključuje pregled ne samo postojećih procesa, već i politike kompanije i željene prakse u budućnosti.
#3 PROJEKTOVANJE SISTEMA
Ova faza obuhvata sledeće aktivnost:- donošenje odluke o projektovanju sistema kvaliteta,
- projektovanje modela QMS-a,
- izrada potrebne ISO dokumentacije: poslovnik, sistemske i operativne procedure, uputstva i zapisi,
- obuka kadrova za prihvatanje projektovanih rešenja,
- donošenje odluke o sprovodenju projektovanih rešenja.
#4 UVOĐENJE ISO STANDARDA
Samo uvođenje ili implementacija ISO standarda podrazumeva:- određivanje načina za primenu projektovanih rešenja
- provera projektovanih rešenja
- donošenje odluke o primeni rešenja u celom poslovnom sistemu
- primena projektovanih rešenja
#5 FINALNA PROVERA
Poslednja faza pre sertifikacija je provera sistema kvaliteta i obuhvata:- donošenje odluke o proveri QS
- provera delova QS
- donošenje odluke o internoj oceni QS
- interna ocena QS pred ponovno atestiranje
- ponovno atestiranje QS
- završni razgovor
#6 SERTIFIKACIJA ZA ISO STANDARDE
Nakon toga dolazi poslednja faza, odnosno sertifikacija sistema koja se sastoji od sledećih aktivnosti:- donošenje odluke o atestiranju – sertifikaciji ISO standarda
- uvod u izvršenu pripremu za atestiranje QMS-a gde naši konsultanti vrše poslednje pripreme pred kontrolnu proveru
- izbor organizacije za sertfikaciju QMS-a
- analiza postupka za sertifikaciju sistema kvaliteta
- sertifikacija QMS-a
ISO sertifikat izdaje sertifikaciona kuća. Tačnije verifikaciju ispunjenosti uslova za sertifikaciju vrše sertifikaciona i akreditaciona tela, a njih ima jako puno, jer se, kao što smo rekli, radi o bazičnom sistemu kvaliteta. Najčešće proces sertifikacije se sastoji iz dva dela: provera dokumentacije i provera primene dokumentacije. Provera dokumentacije sadrži:
- Proveru dokumentacije sistema menadžmenta kvalitetom (poslovnik i sistemske procedure)
- Proveru dokumentacije same firme (ugovori o radu, organizaciona šema, sistematizacija radnih mesta, izvod iz APR-a, bilansi stanja, uspeha…)
Provera primene same dokumentacije se ogleda u testiranju zaposlenih od strane sertifikacione kuće. Proverava se da li zaposleni znaju: gde se nalazi ISO dokumentacija (operativne procedure, uputstva i zapisi), da li poznaju sadržaj ISO dokumentacije, da li je upotrebljavaju i na koji način, da li koriste zadnju verziju dokumentacije i slično.
Nakon sertifikacije, sertifikaciona kuća može predložiti dodatne mere i preporuke za poboljšanje sistema koje treba uraditi do sledeće kontrolne provere, odnosno do istog perioda naredne godine. Na svakih godinu dana se vrši kontrolna provera kako bi se dokazalo da firma neprestano radi na poboljšanju svoji procesa. Posedovanje ISO sertifikata je proces neprestanog unapređenje i usavršavanja procesa, zaposlenih i same firme.
Vrlo često pitanje je koliko koštaju ISO standardi u Srbiji, odnosno koja je cena uvođenja ISO standarda u Srbiji i regionu.
Na žalost, odgovor na ovo pitanje je nemoguće dati bez analize kompanije kojoj treba uvesti QMS. Cena uvođenja standarda i cena sertifikacije zavise od mnogih faktora, a prvenstveno od:
- Broja zaposlenih
- Broja lokacija na kojima posluje firma (poslovnice)
- Kompleksnosti same organizacije prikazane kroz težinski faktor
- Broja standarda za koje će se sertifikovati kompanija (jedan, dva, tri ili više)
Koje vrste sertifikacija postoje?
1) sertifikacija proizvoda u skladu sa tehničkim zehtevima (propisi, standardi ili tehničke specifikacije) i usvojenim šemama sertifikacije
2) sertifikacija osoba (interni i eksterni auditori)
3) sertifikacija sistema menadžmenta (sistem upravljanja kvalitetom, životnom sredinom, bezbednošću hrane, zaštitom zdravlja i bezbednošću na radu, bezbednošću informacija i dr.).
Za sertifikaciju sistema menadžmenta, odnosno za uvođenje ISO standarda, najbitnije je da je sertifikaciona kuća akreditovana od strane ATS-a (Akreditaciono Telo Srbije) i može da izdaje dotične sertifikate. Zato sarađujemo isključivo sa takvim sertifikacionim kućama jer je to dokaz da je izdati sertifikat validan.
Jedino tako možete da prođete sve tenderske provere i da učestvujete na tenderu bez razmišljana o validnosti sertifikata. Naš cilj je da kada uradimo pripremu dokumentacije i dobijete sertifikat da budete aposlutno sigurni da možete učestvovati na bilo kom tenderu.
Aposlutno nema nikakvih ograničenja što se broja tiče. Možeš uvesti onoliko ISO standarda koliko želiš. Neki najčešći broj standarda za koje se firme odlučuju je zlatna trojka:
- ISO 9001, ISO 14001 i ISO 45001
Sa druge strane imali smo i više klijenata kojima smo istovremeno uveli pet standarda: ISO 9001, 14001, 45001, 27001 i 50001. Jedina razlika je u dužini trajanja procesa implementacije ovih standarda.
Što je veći broj standarda u igri, to je duže vreme pripreme dokumentacije, odnosno pripreme za ISO sertifikaciju. Za jedan je potrebno 15-30 dana, a za veći broj standarda do 60 dana. To naravno zavisi od veličine firme, broja zaposlenih i složenosti procesa koje treba opisati procedurama.
Sertifikacija za ISO standarde
Šta je potrebno za sertifikaciju?
Ovo je često pitanje koje dobijamo, pa smo zato rešili da malo detaljnije objasnimo kako se stiže do sertifikata. Da bi se pristupilo procesu sertifikaciji za ISO standarde, QMS mora biti potpuno dokumentovan, proveren i odobren od strane menadžmenta i tek onda implementiran kroz organizaciju.
QMS sistem sačinjavaju:
- poslovnik kvaliteta – opisuje kako organizacija zadovoljava zahteve ISO 9001:2000
- procesi – opisuju aktivnost od početka do kraja
- sistemske procedure – opisuju postupak i tačne korake pomoću kojih se upravlja sistemom kvaliteta.
- operativne procedure – opisuju način upravljanja procesima, odnosno standardni način rada zaposlenih. Dakle, one detaljno opisuju kako se određeni operativni procesi ili aktivnosti sprovode. Često obuhvataju praktične korake koje zaposleni slede u svakodnevnom radu kako bi se osigurala usklađenost sa postavljenim standardima i ciljevima kvaliteta.
- radne instrukcije – opisuju kako se obavljaju individualni zadaci i aktivnosti
- zapisi – predstavljaju obrasce koji se koriste/popunjavaju u toku realizacije procedure. Oni su dokaz da kompanija “živi” standarde kvaliteta i da je ISO sertifikat zasluženo dobijen
Lice za ISO standarde
Lice za ISO standarde
Menadžment kompanije je dužan da imenuje jednoga člana (obično nekoga iz menadžmenta) koji će se baviti ISO standardima. Ta osoba je odgovorna za ISO standarde u celoj firmi. Dakle, prati, koordinira, meri i kontroliše sve procese u kompaniji.
Najčešće se ovo lice imenuje kao “lice za kvalitet” ili “koordinator za QMS”. Predstavlja sponu kompanije i firme koja radi uvođenje ISO standarda. Bez obzira na sve ostale operativne odgovornosti, ova osoba mora biti odgovorna i ovlašćena za:
- osiguravanje da su procesi potrebni za sistem menadžmenta kvaliteta uspostavijeni, implementirani i da se održavaju
- izveštavanje menadžmenta o performansama sistema menadžmenta kvaliteta
- izveptava menadžement o izmenama neophodnim za njegovo poboljšanje (tzv. prilike za poboljšanje)
- podizanje nivoa svesti kod zaposlenih o zahtevima kupaca
- vezu sa eksternim stranama po pitanjima vezanim za sistem menadžmenta kvaliteta.
Organizaciji je, zaista, neophodan ovaj menadžer kvaliteta ili lice za QMS. Da bi sve funkcionisalo na pravi način, neophodno je da ima punu podršku menadžmenta. Uprava mora imenovati nekog ko je u potpunosti upoznat sa zahtevima ISO 9001:2015, ko je sposoban da postupa u skladu sa njima i ko je spreman da pravovremeno izveštava menadžment o rezultatima QMS-a. Menadžer kvaliteta mora biti odgovoran generalnom direktoru i mora biti isključen iz svih aktivnosti koje bi mogle imati suprotan uticaj na učinak kvaliteta. Pored gore navedenih stvari, menadžer kvaliteta mora:
- biti lako dostupan i stajati na raspolaganju svim zaposlenim u organizaciji
- imati sposobnost komunikacije na svim nivoima i sa svim zaposlenim u organizaciji.
Prednosti implementacije ISO standarda
Glavne prednosti implementacije ISO standarda su:
- Lakše dobijanje tendera, jer svi smo svesni da je neretko jedan od uslova za učestvovanje na tenderu upravo uspostavljen sistem kvaliteta
- Bolja i efikasnija organizacija posla - precizno definisani procesi, postupanja i odgovornosti poboljšavaju efikasnost kompanije
- Jasna i konkretna podela uloga i odgovornosti svih zaposlenih
- Veća odgovornost i probuđena svest zaposlenih
- Veća lojalnost kupaca, jer kupci, odn. korisnici usluga sada imaju potvrdu kvaliteta kompanije, što im povećava poverenje i lojalnost
- Bolje iskorišćavanje vremena i resursa,
- Povećanje stepena zadovoljenja kupaca, jer se standardizacijom utemeljuje doslednost u kvalitetu pruženih proizvoda i usluga.
- Bolja identifikacija proizvoda i usluga,
- Bolje tržišne mogućnosti,
- Manji gubici, zato što su se identifikovale greške koje su nesumnjivo stvarale nepotrebne troškove. Poboljšanje efikasnosti poslovnih operacija dovodi do smanjenja troškova proizvodnje, redukcije gubitaka i povećanja profita.
- Veći profit je osiguran smanjenjem troškova, povećanjem učinkovitosti, poboljšanim kvalitetom proizvoda, smanjenjem rizika i svakako povećanjem konkurentnosti na tržištu.
- Kontinuirano unapredjivanje kvaliteta i efikasnosti, što znači da organizacije stalno teže poboljšanju svojih procesa, proizvoda ili usluga. To ih čini agilnijima i prilagodljivijima promenama na tržištu.
Nadogradnja ISO sistema
Postojeći sistema kvaliteta koji se inicijalno sastoji od standarda ISO 9001, možemo nadograditi bilo kojim drugim standardom. Apsolutno bilo kojim standardom. Međutim, bitno je da uvođenje ISO standarda TREBA da krene sa uvođenjem osnovnog ISO standarda, tačnije ISO 9001.
To predstavlja osnovu za dalji razvoj procesa i daljeg unapređenja kompanije. Nakon toga sistem može biti proširen. Na taj način, dodavanjem novih standarda, dobijamo celinu – integrisani sistem menadžmenta kvalitetom (IMS – integrated management system).
Najčešća kombinacija standarda koje naši klijenti uvode je sveto trojstvo ISO standardizacije: kvalitet – ISO 9001, zaštita životne sredine – ISO 14001 i bezbednost i zdravlje na radu – ISO 45001.
UVOĐENJE ISO STANDARDA
Uvođenjem ISO standarda tvoja kompanija postaje kompanija koja se pravilno razvija, neprestano unapredjuje svoje procese. Postaje brža i efikasnija, a sa druge strane brine o svim aspektima zaštite životne sredine i naravno o svojim zaposlenima omogućavajući im bezbednu i zdravu radnu sredinu.
SVETSKA STATISTIKA ZA ISO STANDARDE
Uz pomoć ISO ankete za 2019. godinu, koja sadrži podatke o važećim sertifikatima izdatim od strane akreditovanih sertifikacionih tela širom sveta, možemo dobiti neke dragocene uvide u vezi sa trenutno dostupnim ISO standardima. Na osnovu ankete, najpopularniji sertifikati su:Zahvaljujući brojnim faktorima, globalno tržište ISO standarda će zabeležiti rast u narednih nekoliko godina. Prema istraživanju Transparency Market Research, kombinovana godišnja stopa rasta u periodu od 2020. do 2030. biće stabilna, pružajući mnoštvo mogućnosti za rast. Tržište beleži značajan porast građevinske industrije. Do 2030. godine, obim bi bio skoro udvostručen u odnosu na sadašnje nivoe – prema studiji se povećava za 85%. Studija dalje otkriva da će Indija, Kina i Sjedinjene Američke Države tražiti značajan udeo u ovom rastu. Metalurgija takođe utire put za značajan rast na globalnom tržištu ISO standarda tokom predviđenog perioda.
- ISO 9001(upravljanje kvalitetom) – 65,10%
- ISO 14001 (upravljanje životnom sredinom) – 23,03%
- ISO 27001(bezbednost informacija) – 2,85%
- ISO 45001 (zdravlje i bezbednost na radu) – 2,68%
- ISO 22000 (bezbednost hrane) – 2,47% i
- ISO 13485 (medicinski uređaji) – 1,70%
- ISO 50001 (sistem za upravljanje energijom) – 1,34%
GLAVNI BENEFITI UVOĐENJA ISO STANDARDA
TENDERI
Moći ćeš da dobiješ tendere. Sve je više javnih nabavki koje imaju za preduslov posedovanje ISO sertifikata. I to ne samo jednog, najčešće se traže tri: ISO 9001, ISO 14001 i ISO 45001. Zašto da lišiš svoju firmu potencijalne zarade i da pustiš da konkurencija dobija tendere? A znaš da si bolji od njih.
BOLJI NAČIN RADA FIRME
ISO sertifikacija je odličan način da poboljšaš svoje procese i procedure i da uspostaviš merljive ciljeve i efikasniji način rada. I ono što je bitno, radićeš kontrolne provere.
To ti omogućava da iz godine u godinu budeš bolji, dodatno unapređuješ procese u firmi i stekneš prednost u odnosu na konkurenciju.
SA NAMA JE UVOĐENJE ISO STANDARDA BRZO I LAKO
- 100% naših klijenata bi nas preporučilo prijateljima i poslovnim partnerima
- 100% garantujemo da ćeš dobiti ISO sertifkate, ukoliko radiš prema našem planu
- 100% povraćaj novca u slučaju da ne dobiješ sertifikate
- 100+ uspešno završenih sertifikacija i kontrolnih provera
- Imamo dosta iskustva u uvođenju više standarda u isto vreme. Za par klijenat smo uveli čak 5 standarda odjednom.
Za samo 20 dana ćeš dobiti ISO sertifikat i
moći ćeš da učestvuješ na svim tenderima!
Za sve dodatne informacije možeš nas kontaktirati na 063 104 27 15
PRIJAVA