Konflikti iz ugla menadžera
Na poslu redovno komunicirate sa širokim spektrom ljudi, tako da morate očekivati da će se konflikti pojaviti s vremena na vreme. Nijedno radno mesto nije potpuno bez sukoba, ma koliko zaposleni izgledali srećno i zadovoljno. Zato je potrebno da ga pravilno rešite kako biste osigurali pozitivno i bezbedno radno okruženje za svoje zaposlene.
Rešavanje konflikta na radnom mestu je od suštinskog značaja. Menadžeri koji mogu efikasno da reše konflikt mogu sprečiti eskalaciju sukoba i održati pozitivne odnose sa zaposlenima.
Šta je rešavanje konflikta?
Konflikti su prirodni i u ličnim i u profesionalnim odnosima i ne bi trebalo da pokušavate da pronađete način da ih izbegnete. Umesto toga, trebalo bi da radite na svojim veštinama rešavanja konflikta. Posedovanje dobrih veština rešavanja konflikata znači da možete rešiti problem ili spor na pozitivan način i dalje održavate zdrav i konstruktivan odnos sa drugom uključenom stranom.
Rešavanje konflikata uključuje različite veštine i tehnike koje pomažu da se identifikuju uzroci sukoba i pronađu rešenja koja su prihvatljiva za sve uključene strane.
Do sukoba može doći iz mnogo razloga, kao što su različita mišljenja, ciljevi, ličnosti ili kulturno poreklo. Efikasno rešavanje sukoba zahteva dobre komunikacijske veštine, emocionalnu inteligenciju i sposobnost da ostanete smireni i fokusirani pod pritiskom. Takođe zahteva sposobnost da se identifikuju emocije i upravlja emocijama, kao i da se izbegnu ponašanja koja mogu eskalirati sukob.
Kako rešiti konflikte na radnom mestu?
Postoji nekoliko efikasnih strategija koje kao menadžeri možete iskoristiti za rešavanje konflikata na radnom mestu. To uključuje:
- aktivno slušanje – podrazumeva pažljivo slušanje obe strane da bi se razumele njihove brige i stavovi. Jedna je od osnovnih menadžerskih veština.
- posredovanje – uključuje dovođenje neutralne treće strane da pomogne u rešavanju sukoba
- rešavanje problema – zajednički rad na pronalaženju rešenja koje koristi svima.
Sedam koraka za rešenje konflikta
1. Izvor konflikta
Prvi korak u rešavanju konflikta je razjašnjavanje njegovog izvora. Definisanje uzroka sukoba će vam omogućiti da razumete kako je problem uopšte nastao.
Neophodno je identifikovati konflikt i rešiti ga, a ne ignorisati ga. Menadžeri treba da budu proaktivni i da pokrenu proces rešavanja sukoba. Ranim preduzimanjem akcija, menadžeri mogu sprečiti eskalaciju situacije i izazivanje značajnijih problema.
Takođe, morate da garantujete međusobno razumevanje. Pobrinite se da dobijete što je više moguće informacija o izgledima svake strane. Nastavite da postavljate pitanja dok ne budete sigurni da sve sukobljene strane razumeju problem.
2. Slušajte aktivno i neka svako iznese svoje mišljenje
Nakon što organizujete obe strane da se sastanu na bezbednom mestu za razgovor, neka svaka od njih ima priliku da iznese svoje stavove i percepcije u vezi sa predmetom razgovora. Dajte svakoj strani jednako vremena da izrazi svoje misli i brige bez favorizovanja druge. Prihvatite pozitivan i asertivan pristup dok ste na sastanku. Ako je potrebno, postavite osnovna i svima jasna pravila. Ovakav pristup će podstaći obe strane da iznesu svoje misli na otvoren i pošten način, kao i da shvate uzroke sukoba i identifikuju rešenja.
3. Istražite situaciju
Nakon što saslušate zabrinutost obe strane, odvojite vreme i istražite slučaj. Nemojte prejudicirati ili donositi konačnu presudu na osnovu onoga što imate. Istražite dublje i saznajte više o dešavanjima, uključenim stranama, problemima i kako se ljudi osećaju. Vodite individualan i samouveren razgovor sa onima koji su uključeni. Slušajte i sagledajte objektivno kako biste bili sigurni da razumete njihova gledišta. To možete učiniti tako što ćete sumirati njihove izjave i ponoviti im. Takođe, pokušajte da pronađete bilo koji osnovni izvor sukoba koji možda neće biti očigledan ili primetan.
4. Sumirajte stavove svake strane tako da se svi slažu sa problemom koji je u pitanju
Nakon što iznesu problem, menadžeri treba da sumiraju tačke svake strane tako da se svi slažu sa problemom koji je u pitanju. Ovaj korak pomaže da se osigura da se obe strane osećaju saslušano i shvaćeno. Menadžeri treba da ohrabre obe strane da u potpunosti izraze svoja mišljenja i perspektive. Takođe bi trebalo da postavljaju otvorena pitanja kako bi razjasnili sve nesuglasice ili nesporazume.
5. Identifikujte prepreke za rešavanje sukoba
Pre nego što pronađete rešenje, odvojite vreme da identifikujete barijere koje bi mogle da uspore proces rešavanja konflikta i pokušajte da ih eliminišete.
6. Odredite načine za postizanje zajedničkog cilja
Za rešavanje konflikta, morate imati zajednički cilj, a to nije samo trenutno rešavanje problema, već i obezbeđivanje da se on više ne pojavi. A da biste rešili bilo koji problem, morate biti svesni različitih faza sukoba. Ovo će vam omogućiti da tražite idealne načine za postizanje zajedničkog cilja.
Nakon što razjasnite izvor sukoba, razgovarate sa obe strane i istražite situaciju, potrebno je da ponovo razgovarate sa stranam u sukobu. Treba razgovarati o zajedničkim načinima koje treba preduzeti da biste ispunili zajednički cilj, a to je rešenje konkretne stvari. Slušajte, komunicirajte i razmišljajte zajedno dok ne iscrpite sve opcije.
Menadžeri bi trebalo da da istraže različite opcije i alternative kako bi pronašli obostrano prihvatljivo rešenje za konflikt. Kada se postigne rešenje, od suštinskog je značaja da se dokumentuju sporazum, saopšti obema stranam i da se obe strane slažu sa svojim obavezama i ustupcima.
7. Osigurajte da se sporazum poštuje
Naravno, posao menadžera je i da isprati obe strane kako bi osigurali da se sporazum poštuje i da nema daljih problema.
Šta treba izbegavati pri rešavanju konflikta?
Izbegavajte ignorisanje problema
Ignorisanje sukoba na radnom mestu samo će pogoršati situaciju. Umesto toga, menadžeri treba da se pozabave problemom direktno i pokušaju da ga reše što je pre moguće.
Izbegavajte da budete na bilo čijoj strani
Zauzimanje strane u konfliktu može pogoršati situaciju i dovesti do ogorčenosti i nepoverenja. Menadžeri treba da ostanu neutralni i da se fokusiraju na pronalaženje rešenja koje je pravedno za sve uključene strane.
Izbegavajte konfrontaciju
Konfrontacija može eskalirati sukob i otežati njegovo rešavanje. Menadžeri treba da pristupe rešavanju sukoba na način da izraze poštovanje i saradnju.
Izbegavajte da okrivljujete druge
Okrivljavanje drugih može dovesti do odbrambenog odgovora i može otežati pronalaženje rešenja. Menadžeri bi trebalo da se fokusiraju na pronalaženje rešenja, a ne na pripisivanje krivice.
Zašto ove tehnike deluju?
- Podstiču otvorenu komunikaciju između svih uključenih strana. Omogućavajući svima da podele svoju perspektivu, menadžeri mogu bolje razumeti problem i raditi na pronalaženju rešenja.
- Fokusiraju se na pronalaženje rešenja koje je pravedno za sve uključene strane može pomoći u širenju teških situacija i sprečiti eskalaciju sukoba.
- Promovišu empatiju i razumevanje između strana uključenih u konflikt što može pomoći u izgradnji jačih odnosa i sprečavanju budućih sukoba.
- Podstiču saradnju, a radeći zajedno na pronalaženju rešenja, svi mogu da se osećaju uključenim i veća je verovatnoća da će se pridržavati dogovorenog rešenja.
- Pomažu u održavanju pozitivnog radnog okruženja. Rešavanjem sukoba na način poštovanja i saradnje, menadžeri mogu pomoći u održavanju pozitivnog radnog okruženja. Ovo može dovesti do povećane produktivnosti, višeg morala i boljeg ukupnog zadovoljstva poslom za zaposlen
Posedovanje jakih veština rešavanja konflikata je više nego samo vredna prednost na radnom mestu; to je neophodno za negovanje zdravih odnosa, timskog rada i pozitivne organizacione kulture. Kada se konflikti efikasno upravljaju, timovi mogu zadržati fokus, efikasnije sarađivati i postići svoje ciljeve uz veću sinergiju.
SRODNE TEME
Rešavanje konflikta je stalna tema našeg treninga namenjenog sadašnjim i budućim menadžerima.
Trening za menadžerske veštine