ISO 44001 – upravljanje poslovnim odnosima

ISO 44001 – Business relationship management

Šta su poslovni odnosi?

Saradnički poslovni odnosi mogu imati različite oblike. Obično uključuju dve organizacije, ali ponekad i više, i kreću se od neformalnih radnih aranžmana do dugoročnih mreža ili saveza, zajedničkih realizacija specifičnih projekata ili zajedničkih ulaganja.

ISO 44001

Odnosi saradnje mogu trajati određeno vreme u slučaju upravljanja projektima ili mogu biti trajniji aranžman. Oba imaju isti krajnji cilj – zajednički poslovni aranžman na obostranu korist, koji donosi stvarnu i prepoznatljivu dodatnu vrednost.

Saradnja može biti zaista moćno sredstvo za postizanje poslovnog uspeha: razmislite koliko biste mogli imati koristi od deljenja resursa, troškova, kontakata i mogućnosti. Međutim, zajednički rad zavisi od razvoja međusobnog poverenja i zajedničkih ciljeva. Svaka kompanija želi da unapredi svoju konkurentnost i performanse i pruži dodatnu vrednost svojim kupcima.

Standard ISO 44001 će pomoći vašoj organizaciji da uradi upravo to – deljenje znanja, resursa i veština kako bi se ispunili obostrano definisani ciljevi i stvorila vrednost.

Omogućava organizacijama da usredsrede svoje napore od koncepta do povlačenja i može se primeniti na bilo koju veličinu ili tip poslovanja u bilo kom sektoru. ISO 44001 sertifikat za saradničke poslovne odnose pruža snažan okvir za uspostavljanje programa saradnje na obostranu korist.

Sistemi za upravljanje poslovnim odnosima mogu pružiti širok spektar prednosti za poboljšanje konkurentnosti i performansi.

Standard ISO 44001 – Sistemi upravljanja zajedničkim poslovnim odnosima je započeo svoju istoriju kao PAS 11000 – Saradnički poslovni odnosi. PAS je objavljen u novembru 2006. godine. Postao je britanski standard, BS 11000, 2010. godine i sada je evoluirao u međunarodni standard koji pomaže organizacijama, kako velikim tako i malim, kako u javnom tako i u privatnom sektoru, da izgrade i razviju efikasne poslovne odnose zasnovane na pristupu saradnje.

Standard je primenljiv na privatne i javne organizacije svih veličina, od velikih multinacionalnih korporacija i vladinih organizacija, do neprofitnih organizacija i mikro malih preduzeća. Može se koristiti za upravljanje odnosima na nekoliko različitih nivoa bilo da se vaše potrebe fokusiraju na jednu aplikaciju između operativnih odeljenja ili složenije odnose kao što su konzorcijumi i zajednička  ulaganja.

Šta je ISO 44001?

Jedan od najmlađih ISO standarda, zvanično nastao 2017.godine. ISO 44001 je međunarodni standard za kolaborativni rad. To je putokaz za:

  • uspostavljanje i upravljanje odnosima saradnje sa dobavljačima (uzvodno),
  • kupcima (nizvodno),
  • partnerima (horizontalno) i
  • među odeljenjima ili funkcijama (interno) u cilju generisanja koristi za sve strane.

ISO 44001 (zamenjujući BS 11000) se bavi usmeravanjem organizacionog načina razmišljanja i kulture ka saradnji, pre nego što je dokument fokusiran na ispunjavanje ugovornih obaveza. ISO 44001 uključuje strukturirani pristup razmeni resursa, iskustva i veština podržan metodom za stvaranje odnosa, isporuku vrednosti i izlazak iz odnosa.

ISO 44001 sertifikat pokazuje da su vaši poslovni odnosi zaista saradnički. Pomaže u:

  • Saradničkom radu
  • Planu upravljanja odnosima (Relationship Management Plan)
  • Upravljanju dugoročnim ugovorima između organizacija
  • Izbegavanju sukoba u ugovorima između organizacija
  • Pruža okvir za kreiranje, upravljanje i okončanje ugovora
  • Podržava međusobno razumevanje između organizacija
  • Razlikovanju vaše organizacije tokom tendera

Zašto je sertifikacija dobra za vaše poslovanje?

Sertifikacija sistema upravljanja poslovnim odnosima u saradnji daje potencijalnim saradnicima poverenje u vašu sposobnost da izvučete maksimum iz saradnje koja funkcioniše za obe strane. Odlično se nadovezuje na standard ISO 9001, a sama sertifikacija obezbeđuje sistematski pristup koji vodi ka:

  • jačim, održivijim odnosima
  • široj bazi klijenata
  • poboljšanim proizvodima i uslugama
  • boljem upravljanju poslovnim rizikom
  • oštrijoj konkurentskoj prednosti

Prednosti dobijanja sertifikata ISO 44001

Osvajate više posla

Specifikacije nabavke često zahtevaju sertifikaciju kao uslov za snabdevanje, tako da sertifikacija i verifikacija otvaraju vrata.

Zadovoljstvo kupaca

Isporučujete proizvode koji dosledno ispunjavaju zahteve kupaca i uslugu koja je pouzdana i na koju se možete osloniti.

Poboljšani odnosi sa zainteresovanim stranama

Poboljšavate percepciju vaše organizacije sa osobljem, kupcima i dobavljačima.

Radite u skladu sa pravnim propisima

Razumete kako zakonski i regulatorni zahtevi utiču na vašu organizaciju i njene klijente.

Dokazana poslovna akreditacija

Nezavisna verifikacija prema globalno priznatim industrijskim standardima govori mnogo.

Smanjeni operativni troškovi

Kontinuirano poboljšanje procesa i rezultirajuća operativna efikasnost znače uštedu novca.

Poboljšano upravljanje rizikom

Veća doslednost i sledljivost proizvoda i usluga znači da je probleme lakše izbeći i otkloniti. Sertifikacija ISO 44001 može vam pomoći da upravljate višestrukim odnosima, omogućavajući vam da blisko sarađujete sa vašim lancem snabdevanja, kako biste identifikovali rizike, a zatim efikasno upravljali njima.

Poboljšavate poslovne performanse

Upravljanjem internim ili čak višestruko definisanim odnosima u okviru vašeg lanca snabdevanja, ISO 44001 može omogućiti vašoj organizaciji da pojednostavi postojeće proizvode i usluge kako bi poboljšala vaš poslovni učinak.

Smanjujete troškove

Sertifikacija ISO 44001 može pomoći vašoj organizaciji da izgradi zajedničke poslovne odnose koji jačaju vaše procese radi poboljšanja efikasnosti i smanjenja troškova.

Povećavate konkurentnost

Primena kolaborativnog sistema upravljanja poslovnim odnosima sertifikovanog prema ISO 44001 može pomoći vašoj organizaciji da razvije postojeće veštine koje će vam omogućiti da postanete konkurentniji.

Poboljšavate inovacije

Upravljanje efikasnim poslovnim odnosima saradnje omogućava organizacijama da primene nova rešenja za proizvode i usluge koji zadovoljavaju nove ili postojeće potrebe tržišta.

Kako funkcioniše standard ISO 44001?

ISO 44001 uključuje strukturirani pristup razmeni resursa, iskustva i veština podržan metodom za stvaranje, isporuku i izlazak iz odnosa. Ovaj standard je podeljen na sledeće osnovne elemente:

Procena vaše kompanije  – Razumevanje spremnosti na kulturnom i strukturnom nivou da bude u stanju da upravlja pristupom odnosa saradnje. Ovo je detaljno i specifično za odnos, s obzirom na praktične elemente koje kompanija treba da adresira pre nego što stupi u odnos.

Procena i odabir odnosa  – Proces u kome kompanija razmatra sa kim treba da ima ostvari poslovni odnos.

Upravljanje odnosima  – Dosledno praćenje i poboljšanje odnosa sa svim stranama, postignuto kroz zajednički razvoj i upotrebu tehnika kao što su sporazumi o nivou usluge (SLA), ključni indikatori učinka.

Postojeći odnosi  – Imati jasne korake o tome kako će se veza završiti. Osiguravanje kontinuiteta vašeg poslovanja i planiranje kako bi se osigurala komunikacija i izvršenje izlaska iz odnosa ne podriva ključne rezultate.

Sertifikaciju za ISO 44001  treba uzeti u obzir za postizanje sledećih ciljeva:

  • Uspešno realizujte projekte koji se oslanjaju na brojne strane da bi postigli uspeh
  • Izgradnja dugoročnih odnosa koji stvaraju ekosistem deljenja resursa, veština i kompetencija
  • Upravljanje rizicima povezanim sa ulaskom u odnose (prema standardu za upravljanje rizicima ISO 31000)
  • Poboljšanje i demonstriranje upravljanja ugovorima i isporukama. Pružanje pristupa novim poslovnim mogućnostima unutar glavnih lanaca snabdevanja.

Koliko organizacija širom sveta ima sertifikat ISO 44001?

Svake godine ISO sprovodi istraživanje o sertifikaciji standarda sistema menadžmenta, to istraživanje detaljno opisuje važeće sertifikate svake godine po standardu sistema menadžmenta i u svakoj zemlji. ISO anketa broji broj sertifikata izdatih od strane sertifikacionih tela akreditovanih od strane članova Međunarodnog foruma za akreditaciju (IAF).

Rezultati za 2021. godinu pokazali su da je samo 137 sertifikata registrovano širom sveta, pri čemu Ujedinjeno Kraljevstvo, Ujedinjeni Arapski Emirati, Australija i Irska prednjače, a Ujedinjeno Kraljevstvo je odgovorno za skoro 90% izdatih sertifikata. Podaci sektora pokazuju da je približno 74% sertifikata registrovano kod subjekata navedenih kao „ostale usluge“, a mala količina je rasuta po drugim sektorima.

ISO 44001 je novi standard i tek je nedavno postao akreditovana šema i stoga su dostupne informacije ograničene. Predviđeno je da druge registracije koje su trenutno neakreditovane pređu u status akreditovanog u narednih nekoliko godina.


Srodne teme:

Uvođenje ISO standarda