Šta je standard ISO 22000?
Stadard ISO 22000 je međunarodni standard za upravljanje bezbednošću hrane koji se može primeniti u bilo kojoj organizaciji koja čini lanac snabdevanja hranom.
ISO 22000 kombinuje i dopunjuje osnovne elemente ISO 9001 i HACCP kako bi pružio efikasan okvir za razvoj, primenu, nadgledanje i kontinuirano unapređivanje dokumentovanog Food Safety Management System (FSMS) u kontekstu ukupnih poslovnih rizika organizacije.
Kome je namenjen standard ISO 22000?
Standard ISO 22000 namenjena je organizacijama koje žele da uspostave fokusirani, koherentniji i integrisani Food Safety Management System (FSMS) nego što to zakon obično zahteva. Ovaj standard zahteva ispunjavanje svih važećih zakonskih i regulatornih kriterijuma koji se odnose na bezbednost hrane. ISO 22000 standard je primenljiv na sve organizacije u lancu snabdevanja hranom, bez obzira na veličinu. Počev od:
- proizvođača hrane,
- primarnih proizvođača preko
- prerađivača hrane,
- operatera transporta i skladištenja i
- kooperanata do
- maloprodajnih i prodajnih mesta.
Standard se može primeniti i na međusobno povezane organizacije kao što su proizvođači opreme, ambalažnog materijala, sredstava za čišćenje, aditiva i sastojaka. Može se primeniti na provajdere usluga. Dakle, sertifikacija za standard ISO 22000 namenjena je svim organizacijama u lancu snabdevaja hranom koje žele svojim kupcima da obezbede sigurnost i poverenje u svoj proizvod. Poverenje kupaca u proizvod danas postaje sve važnije.
Kupci, sa jedne strane, zahtevaju bezbednu hranu, ali i proizvođači hrane traže da sastojci dobijeni od njihovih dobavljača budu bezbedni.
Razlike i sličosti između HACCP-a i standarda ISO 22000
HACCP (Hazard Analysis and Critical Control Point System) i ISO 22000 imaju za cilj da ceo proces proizvodnje hrane bude bezbedan. Međutim, postoje i izvesne razlike između njih.
Svaka kompanija koja posluje u prehrambenoj industriji mora da poštuje standarde bezbednosti hrane u skladu sa HACCP sistemom. Sve kompanije koje se bave hranom moraju slediti HACCP sistem kako bi procenile bezbednost hrane u kritičnim tačkama. Kompanija nakon toga mora izraditi procenu rizika u HACCP planu.
Postati ISO sertifikovan je nezavisan proces koji nije obavezan po zakonu. Svaka kompanija koja posluje u prehrambenoj industriji može doneti odluku da podnese zahtev za dobijanje sertifikata ISO 22000. Standard ISO 22000 ide korak dalje u odnosu na HACCP koji je fokusiran na bezbednost hrane. ISO 22000 proučava procese, strukture i postupke kompanije za održavanje standarda bezbednosti hrane.
Osim razlike u strukturi i zahtevima, ISO 22000 takođe zahteva dalju analizu i procenu rizika u odnosu na HACCP. Ovaj standard nudi procenu rizika i razvoj protokola upravljanja bezbednošću hrane koji je razvijen od strane eksternih stručnjaka. ISO takođe zahteva da se komunikacija organizuje eksterno pored standardne interne komunikacije koju zahteva HACCP. Sve u svemu, ISO podrazumeva detaljniji nivo protokola koji treba slediti od HACCP-a.
HACCP je donekle teško primeniti na velike proizvodne i prodajne lance. Dok standard ISO 22000 predstavlja globalni standard za procese upravljanja, tako da se kompanije širom sveta mogu pridržavati istih praksi i raditi iz istog pravilnika, bez obzira na njihovu lokaciju i lokalno regulatorno okruženje. Još važnije, oni mogu da budu revidirani kako bi pokazali da slede isti pravilnik.
Koje benefite obezbeđuje standard ISO 22000?
Potencijalne koristi standarda ISO 22000 su brojne, ali najznačajnije su opipljiva i vidljiva poboljšanja performansi sigurnosti hrane i veći nivo sigurnosti u pogledu poštovanja zakona. Primena standarda ISO 22000 može rezultirati sledećim benefitima:
- Poboljšano upravljanje i komunikacija
- Uverenja o kvalitetu, pouzdanosti i bezbednosti
- Manji troškovi usled povrata i otpada
- Poboljšana reputacija i lojalnost
- Više poverenja
- Manje bolesti i trovanja prouzrokovana hranom
- Bolji kvalitet i sigurniji poslovi u prehrambenoj industriji
- Bolja upotreba resursa
- Efikasnija kontrola hrane
- Sistematično upravljanje pretpostavljenim programima
- Važeća osnova za donošenje odluka
- Kontrola se fokusira na prioritete
- Ušteda resursa smanjujući dupliranje
- Bolje planiranje, manje verifikacije posle procesa
- Razvoj sistema upravljanja bezbednošću hrane
Integrisanost standarda ISO 22000
Razvoj Food Safety Management System (FSMS) predstavlja proaktivan, sistematski i logičan pristup za rešavanje problema koji se odnose na sigurnost hrane. Struktura standarda u velikoj meri podseća na postojeće međunarodne standarde. Zamišljeno je da ovaj zajednički pristup omogući organizacijama da integrišu jedinstveni sistem upravljanja koji ispunjava zahteve dva ili više standarda. Neki od najčešćih ISO standarda koji se integrišu sa ISO 22000 su:
- ISO 9001 – sistem menadžmenta kvalitetom
- ISO 14001 – sistem menadžmenta zaštitom životne sredine
- ISO 45001 – sistem menadžmenta bezbednošću i zdravljem na radu
- …
Analiza pozadine, relevantnih zainteresovanih strana, rizika i prilika, određivanje uloga, odgovornosti i ovlašćenja su zajednički zahtevi ovih standarda. Standard ISO 22000 takođe zahteva inicijativu za stalno unapređenje. Ove sinergije omogućavaju podelu pitanja i promovisanje veće doslednosti u pogledu preduzetih akcija i resursa koji se mobilišu tokom revizije menadžmenta.
Zašto je značajno implementirati sistem ISO 22000?
Standard ISO 22000 koristi vašoj organizaciji i na taj način što omogućava veću transparentnost, zahvaljujući minimiziranju glavnih rizika od hrane, s jedne strane, istovremeno pružajući veću sigurnost i kupcima i krajnjem potrošaču.
Sprečavanje problema koji nastaju zbog nebezbedne hrane i procena zakonske usklađenosti mogu vam pomoći da zaštitite vaš brend.
Primena sistema upravljanja bezbednošću hrane u skladu sa ISO 22000 standardom menja pristup vaše kompanije iz retroaktivnog testiranja kvaliteta u preventivni način razmišljanja.
Preduzeća se suočavaju sa visokim zahtevima zakonodavaca, kupaca i potrošača kako bi se osigurali dosledno sigurni proizvodni procesi. Efikasan sistem upravljanja prilagođen vašim procesima pomoći će vam u sprečavanju propusta koji se tiču sigurnosti hrane i pratećim troškovima. Takođe, će i povećati pouzdanost u poštovanju zakona. Posvećenost svesnom upravljanju rizikom biće jedna od vaših glavnih konkurentskih prednosti.
Upravljanje bezbednošću hrane je važan problem. Higijena i bezbednost hrane postaju sve veća potreba u prehrambenoj industriji. Stoga je održavanje bezbednosti i higijene hrane obavezan proces za održavanje preduzetnika na današnjem konkurentnom tržištu.